[-]
Tags
hemoroid basur nelerdir? belirtileri

Hemoroid basur belirtileri nelerdir?
#1
Hemoroid veya basur hastalığının belirtileri kolaylıkla; makat çatlağı, makat fistülü, makat apsesi, makat siğili, rektal polip, makat sarkması, ülseratif kolit, Crohn hastalığı, makatta mantar hastalığı, makat bölgesi enfeksiyonları ve tümörler ile karışabilmektedir. Burada önemli olan, makat kanseri ve rektum kanseri gibi tümörlerin ayırt edilmesidir.

Makat yakınması ile hekime başvuran hastalarda yapılan gözlemler hastaların yakınmaların başlangıcından itibaren uzun bir süre hekime başvurmadıklarını göstermektedir. Hekime gitmekten kaçınmada, makat muayenesinden korkma, çekinme, utanma, kanser gibi kötü bir hastalık ile karşılaşılabileceği korkusu vb. nedenlerle hastalar makat muayenesini ötelerler. Yine ayrı ve sık karşılaşılan bir neden ise, kulaktan kulağa yayılan ve makat muayenesinin ağrılı olduğu ve hastaya ıstırap vereceği yönündeki kanıdır. Deneyimli hekimlerin hastanın mevcut durumuna göre, muayenenin seyrini ayarladıklarını bilmekte yarar vardır.


Makat muayenesinden kaçınmaya neden olan ayrı bir neden ise basur, makat fistülü, makat çatlağı, makat siğili, makat sarkması vb. makat hastalıklarında tekrarlama (nüks) sorunu nedeni ile tedavinin sonucu konusunda karamsar düşüncelerdir.

Hemoroid (basur) belirtileri nelerdir?
  • Ikınma sırasında makattan kan gelmesi
  • Ikınma sırasında makattan dışarıya sarkma olması
  • Makat bölgesinde kaşıntı
  • Makatta ağrı (sıklıkla basur pıhtılaşması nedeni ile)
  • Makat bölgesinde ele gelen ağrılı şişlik
Ara
Cevapla


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi